SAP Business Object kullanıcıları ile farklı uygulamaları entgre etmek için kullanılacak bir yöntem de web servis üzerinden haberleştirmektir. Haberleşmeler iç network üzerinde olursa güveliğiniz bir nebze daha iyi olacaktır. Doğru firewall yapılandırması olursa iki farklı platform arasında içerinden dinleyip çözme veya araya girmek daha zor olacaktır. Postman uygulaması üzerinden göstereceğim.

SAP Business Objects web servis bağlantısı için “http://192.168.1.1:6405/ biprws/logon/long” adresi yada ip yerine sunucu ismi kullanılacaktır. Eğer Business Objects sürümünüz 4.2 ve üzeri ise “http://192.168.1.1.:6405/biprws/v1/logon/long ” adresini kullanmanız gerekmektedir.

Postman’da methodu POST seçip data formatını JSON olarak düzenleyelim.

Haders sekmesine Key olarak Content-Type ve Accept anahtarlarını girip value olarak application /json seçilmesi gerekiyor

İkincia dım yine aynı sayfada Body kısmında raw seçilip result JSON olarak değiştirlecek.

Gerekli olan değişkenlerimiz “userName, password ve auth” . auth olarak bağlanacak kullanıcının bilgilerine göre

secEnterprise: SAP BO sistemi

secLDAP: LDAP sistemi

secWinAd: Windows Active Directory sistemi

secSAPR3: SAP sistemi

SAP BO Test kullanıcısı bilgisi yukarıda yazılmıştır.

Json formatında oluşan token encode edilip kullanıma hazırdır. test esnasında encode edebilmek için siteler kullanabilirsiniz.

encode edilen linki “http://192.168.1.1:8080/BOE/BI/logon/start.do?ivsLogonToken=encodedtoken” adresin sonuna ekleyip gönderdiğinizde SAP BO ‘ya login olmuş olursunuz. Veya “http://192.168.1.1:8080/BOE/OpenDocument/opendoc/openDocument.jsp?sIDType=CUID&iDocID=documentID&token=encodedtoken” ile rapor açabilirsiniz.

CMC>>Server>>WebApplicationContainerServer ile session yönetimi parametreleri değiştirebilirsiniz.

Token tekrar tekrar kullanılabiliyor. Timeout süresini doğru ayarlamalı ve url gözükmemesi gerekmektedir.

SAP BO 4.X RESTful Kimlik Doğrulama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir