Raporlarımızda bazen resim kullanmak durumunda kalırız. Bu resimler database, ftp veya sunucu üzerinde farklı bir lokasyondan alınması gerekmekte.SAP Busienss Objects ürünlerinden Universe Design Tool (Platform Tasarım Aracı) yada Information Design Tool (Bilgi Tasarım Aracı) kullanıyorsanız ve Oracle DB kullanıyorsanız bu işlem biraz zahmetli. Çünkü Universe katmanları oracle da BLOB alanları desteklemiyor. Business View Manager ile model tasarlamış iseniz BLOB alanları kullanabilirsiniz. Fakat Web intelligence Business View Manager katmanını kullanamıyor. Ya raporunuzu Crystal Reports ile yapacaksınız yada database den verileri image formatlarından (jpg,tif,bmp,png vb..) birine dönüştürüp Web intelligence raporlarında kullanabilirsiniz. Oracle DB den dosya ortamına taşımak için örnek hazırladım.

Kullanacağınız resim internet ortamında ise web intelligence tabloda veya boş bir hücrede kullanabilmek için hücre biçimlendir seçilerek Genel sekmesi altında İçeriği farklı oku seçeneği “Metin” olmalıdır. Hücre formülüne ise direk olarak link yazılabilir. Örneğin :=”https://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Flogok.org%2Fwp-content%2Fuploads%2F2014%2F10%2FSAP-logo-2014.png&imgrefurl=http%3A%2F%2Flogok.org%2Fsap-logo%2F&docid=GV_26ygxPfX7cM&tbnid=j3AkeOWTy16ExM%3A&w=2272&h=1704&bih=950&biw=1920&ved=0ahUKEwidjL2B9_LPAhVoLMAKHae8B5AQMwgxKAowCg&iact=mrc&uact=8″

Hücre Biçimlendirme

Eğer web sunucusu içerisinden yapmak isterseniz “C:\SAP\SAP BusinessObjects Enterprise XI 4.0\images” dizini içerisine kopyalayın. hücre biçimini “Resim Köprüsü” olarak değiştirin. Formül olarak =”boimg://12345.jpg” şeklinde yazmanız gerekiyor.

Web Intelligence rapor içerisinde image kullanımı

Web Intelligence rapor içerisinde image kullanımı” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir