SAP Business Objects Web Intelligence ile yapılan raporlarını web servis olarak yayınlayabiliyoruz. Birden fazla veri kaynağı olarak kullanılan webi raporunu web servis olarak yayınlayım. Veri tutarsızlığın önüne geçmiş olur ve aynı zamanda farklı patformlarda paylaşmış oluruz. Kısa bir örnekle nasıl yapıldığınız anlatacağım.

Webi raporunu içerisinden herhangi bir tablo yada grafiğin üzerine sağ tıklayıp web servis olarak yayınla seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza web servis bilgilerini içeren pencere açılıyor.

Hem Web Intelligence üzerinden hem de Postman üzerinden nasıl yapacağımızı anlatacağım. Webi ile normal rapor yapar gibi belge oluşturuyoruz ve burada kaynak olarak Web Servisleri seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza kaynak url dosyasını soran pencere açılacak buraya bir önceki resimde belirtine WSDL URL’si ni kopyalayıp yapıştıracağız. Son olarak açılan pencerede web servis bilgilerini içeren pencere açılacak burada önemli web servis olarak yayınladığınız rapora erişim yetkili bir BOE userı bilgilerini girmek.

Şimdide web servisi postman ile çağıralım. GET metodu ile web servisimizi çağırıyorum. Sarı ile işaretlediğim alanı kopyalayıp bir sonraki adımda POST metodu ile login olup tabloyu okuyacağım.

Web servislerin sağlıklı çalışabilmesi için SAP BOE sunucu üzerinde bir kaç noktayı kontrol etmemiz gerekiyor.

SAP BO CMC ekranında Applications –> Web Service ayarlarındaki url değiştirmemiz gerekiyor. Default olarak http://servername:8080/dswsbobje linki olur. Sisteminiz dışarı açık ise veya tomcat harici bir web application kullanıyorsanız linki düzenlemeniz gerekiyor. http://www.erhanmutlu.com/dswsbobje .Değişiklik yaparsanız web application kapatıp açmanız gerekmekte.  Ayrıca user’ın yeklili olup olmadığını da webi raporu ile kontrol edebilirsiniz. SAP kullanıcısını QaaWS Grubu Tasarımcısı grubunda yada Yöneticiler grubuna ekleyip deneyin.

SAP Webi Raporunu SOAP Web Servis Olarak Kullanma
Etiketlendi:                     

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir