SAP Business Obejcts BI Launchpad ve CMC sayfaların değiştirilmesi

SAP BO 4.x BI Launchpad ve CMC  arayüzünde basitçe kişiselleştirilebilmesi için “<BIP_INSTALL_DIR>\SAP BusinessObjects Enterprise XI 4.0\warfiles\webapps\BOE\WEB-INF\config\default” içerisindeki properties dosyalarında değişiklik yapmak gerekmektedir.
Dikkat edilmesi gereken nokta ise kişileştirme yapılacak olan dosyayı default dizinin içerisindeki değiştirmeden custom dizini içerisine kopyalayıp, yakalananlarda değişiklik yapmak gerekiyor.
Değiştirilen dosyasının aktif olabilmesi için web application kapatıp açmak gerekiyor. Wdelploy aracı ile yeniden war dosyalarını oluşturabilirsiniz yada war dosyasını açarak içerisinde değişiklik yapabilirsiniz. Web application deploy etmeden  “<Tomcat Installation directory>\webapps\BOE\WEB-INF\config\custom” içerisinde değişiklik yapmak gerekmekte.
Benim tercihim ise war dosyasını açıp kopyalayıp, web application yeniden deploy etmek.
“<BIP_INSTALL_DIR>\SAP BusinessObjects Enterprise XI 4.0\wdeploy\workdir\tomcat7\application\BOE.war\WEB-INF\config\custom

Explorer açılış sayfasını aynı yöntemle farklı dosyalarda kişiselleştirmek gerekmekte.

Kişiselleştirme

Properties dosyalarının içerisinde kullanımını anlatan bilgiler de içermektedir. Kolayca yapılabilecek birkaç örnek yapalım.

global.properties

BI Launchpad , CMC ve OpenDocument bağlantı ayarları için kullanılmaktadır.  Ayrıca LDAP,Win AD bağlantılarında değiştirilmesi gereken dosyalardan biridir.

BIlaunchpad.properties

Bu dosyası SAP BO açılış ekranı değiştirmek için kullanılır. Win AD veya LDAP ile konuşturmak için değişiklik yapılması gerekmektedir.

BILaunchpad

 

 

CmcApp.properties

CMC Yönetim ekranın değişikliği için kullanılır.

CMC login sayfası

 

 

Explorer Sayfasının Değiştirilmesi

Explorer ürünü SAP BO 3.x ve 4.x sürümlerinde sonradan yüklendiğin için değişiklik yapılacak dosya farklı konumda ve war dosyasında yer almaktadır.

dosya konumu: “<BIP_INSTALL_DIR>\SAP BusinessObjects Enterprise XI 4.0\wdeploy\workdir\weblogic11\application\explorer\WEB-INF\classes

war dosyası :”<BIP_INSTALL_DIR>\SAP BusinessObjects Enterprise XI 4.0\wdeploy\workdir\tomcat7\application\explorer.war” içersinde \WEB-INF\classes içerisindeki  “default.settings.properties” dosyasında değişiklik yapmak gerek.

Explorer login sayfası

 

SAP BusinessObjects 4.x kolayca kişiselleştirmenin yolları

SAP BusinessObjects 4.x kolayca kişiselleştirmenin yolları” üzerine 2 düşünce

  • 11 Ağustos 2016, 17:04
    Kalıcı bağlantı

    Verdiğiniz değerli bilgiler işin teşekkür ederim.
    SAP BI ile ilgili başlangıç düzeyindeki kişiler için tutorial şeklinde yazılar hatta videolar hazırlayabilirseniz, çok faydalı olur diye düşünüyorum.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir