Öncelikle yapılacak olan bu işlem SAP BO versiyon yükseltme değilde migration işlemi olarak dikkate alınmalıdır. BO 3.x sürümünden SAP BO 4.x taşımak için yeni bir sunucuya SAP BO 4.x kurmanız gerekmekte. BO 3.x suncusu üzerine kurlum yaparak yükseltme işlemi yapmak risklidir. Eski sistemdeki rapor, model, kullanıcı ve grupları , erişim yetkileri taşıyabilmek için Upgrade Management Tools kullanılmakta. Eski sisteminizdeki sunucu üzerinde customization yaptıysanız, bu işlemler aktarılmaz. Aktarılmayan diğer bir hususta Applications üzerinde yapılan yetkilendirme ve customizationlardır. Yine aynı şekilde audit tutuyor ve aktarılmasını istiyorsanız aşağıdaki migration kodları ile değil farklı yöntemler ile yapmanız gerekmekte.

Hazırlık

SAP Business Objects 3.x ten 4.x sürümlerine migration işlemine başlamadan önce 3.x sunucusunda yedek alınmasında fayda vardır. Yedekleme işlemi kısaca bahsetmek gerekirse repostory db yi yedekleyip <BIP_INSTALL_DIR>\BusinessObjects Enterprise 12.0\FileStore”  içerisindeki dizinleri farklı bir yere kopyalayarak yapabiliriz. Başka bir makale yedekleme ve yedeği geri dönme işlemini detaylıca anlatacağım.

Migration

Migration işlemi için Upgrade Management Tool (UMT) kullanılacak. SAP BO 4.x sunucusunda migration işlemini canlı sistemden canlı sisteme, biar dosyasından canlı sisteme aktarılarak yapılabilir.

Migration işlemi akşam sistemin daha az kullanıldığı saatlerde yapılmasında fayda var. Çünkü bu taşıma işlemi raporlarınız universe veya diğer meta data katmanı büyüklüğüne , kullanıcı sayısı ve yetkilendirmenize göre uzun sürebilir. Biar doyası ile migration işlemini başlatırsanız kaynak olarak kullanmış olduğunuz BO 3.x sunucusuna bağımlı kalmaz ve sunucu performansını etkilememiş olursunuz.

Migration kodunu SAP BO 4.x sunucusunda  “<BIP_INSTALL_DIR>\SAP BusinessObjects Enterprise XI 4.0\java\apps\upgradeManagementTool\jars” dizini içerisinde çalıştırmanız gerekmekte.

Live to Live Migration

Migration kodunu içeren batch file “<BIP_INSTALL_DIR>\SAP BusinessObjects Enterprise XI 4.0\java\apps\upgradeManagementTool\jars” kopyalanır.  SAP BO 4.x sunucusunda Task Scheduler ile hangi saatte başlatılması isteniyorsa başlatılır.

“C:\log” dizini içerisine işlemin başladığı tarihte csv dosyası olarak yapılan işlemlerinin özetini tutan log dosyası hazırlanır.

Biar to Live

Migration kodunu içeren batch file “<BIP_INSTALL_DIR>\SAP BusinessObjects Enterprise XI 4.0\java\apps\upgradeManagementTool\jars” kopyalanır.  SAP BO 4.x sunucusunda Task Scheduler ile hangi saatte başlatılması isteniyorsa başlatılır.

“C:\log” dizini içerisine işlemin başladığı tarihte csv dosyası olarak yapılan işlemlerinin özetini tutan log dosyası hazırlanır. Import edilecek BO.biar dosyasını “C:\log” dizini içerisinde bulunması gerekmektedir.

BO 3.x den SAP BO 4.x taşıma (migration ) işlemi nasıl yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir