SAP Business Objects(BO) 3.x ve 4.x içerisinde yer alan raporlama ürünler nelerdir? Nerelerde kullanılır?

Crystal Reports

VB syntax ve Crystal syntax kullanarak çıktıya yönelik raporlar yapmak için daha uygundur. Developerların kullanabileceği son kullanıcının rapor yapmasının zor olduğu raporlama ürünüdür. Veri kaynağı olarak yaygın olarak kullanılan tüm veri tabanlarına bağlantısı mevcuttur.

conn
A4,A5,B4,B5 zarf ve letter gibi birçok kağıt boyutuna göre tasarım yapılabileceği gibi sayfa yapısını istediğiniz ölçüye göre ayarlayabilirsiniz.
SAP BO meta data katmanları içirisinden Business View Manager, Universe Design Tool (Platform Tasarım Aracı) kullanılabilir. Information Design Tool (Bilgi Tasarım Aracı), Crystal Report Enterprise ile rpaor yapımında kullanılabilir. Başka bir makalede Crystal Reports ve Crystal Reports Enterprise arasındaki farklara değineceğim. Dosya uzantısı rpt olarak belirtilmiştir. SAP BO Enterprise içerisinde schedule edilebilir.

Web IntellIgence

Sürükle bırak (drag and drop) ile son kullanıcının rapor yapabileceği, kurulum gerektirmeden web tarayıcısı üzerinden rapor yapabilme olanığı sunan bana göre SAP BO en güçlü raporlama aracıdır. Web servisler, Excel, BEx veri kaynaklarını kullanabilirsiniz ayrıca Universe Design TooL (UDT) ve Information Design Tool (IDT) meta data kaynaklarını kullanarak modelleme yapılabilmektedir.
.wid_conn

SAP BO 4.1 SP6 ‘dan sonra No SQL ile connection seçerekten SQL yazarak rapor yapabilme olanağı gelmiştir.Raporların uzantısı wid olarak bilinmektedir. SAP BO Enterprise içerisinde schedule edilebilir

Dashboard(XcelsIus)

Daha çok üst düzey yöneticilere developerların hazırlayacağı veri kaynağı Excel olan raporlama aracında Live Office kullanılarak herhangi bir DB den Excel doldurulabilir. Geçmişte çok yaygın olmakta birlikte yerini Design Studio ya bırakmaktadır.

Explorer

Daha çok analize dayalı raporların yapılabileceği raporlama ürünü olan Explorer, Orta seviyede yönetici veya daha yetkin kullanıcıların kullanımına uygudur.IDT ve UDT veri kaynağı olarak kullanılır.
explorer_conn

Ayrıca elinizde analiz etmeniz gereken Excel Dosyası var ise Explorer işinizi kolaylaştırırı. Çalışma mantığında tasarlamış olduğunuz model üzerinden DB ye bağlanarak verinizi indexler.
Bu indexlemeyi aylık,günlük,saat ve dakika bazında yapabilirsiniz. Explorer raporu üzerinde çalışma yaparken indexlenen veri gösterilir DB ye bağlantı kurmaz.Ayrıca kişiselleştirme kullanılarak kişi bazlı veri yetkilendirmelerine olanak sağlar. Unutmadan tarayıcıda Flash eklentisine ihtiyaç duymaktadır.

SAP Business Objects İçeriği ve Kullanımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir